District's youngsters make Pathways grade

A HOST of young cricketers throughout the district have been accepted on Pathways to Cricket Excellence courses run by the Yorkshire Cricket Board.

Gareth Bass (Knaresborough), Michael Donnelly, James Ford (both Bilton) Michael Eglin, Thomas Fryer (both Pateley Bridge), Simon Evans (Studley Royal), Ben Finney, Jonathan Hare, Nicholas Hare, Matthew Henry, Chris Hooper, Cameron Pitt, Jordan Taylor (all Pannal), Benn Hillhouse, Callum Irvine, Harry Lister, Adam Rider, Scott Thompson, Ben Whitehead (all Beckwithshaw), Matthew Williams, Simon Williams (both Harrogate) meet at St. Aidan’s School on Saturday mornings for Bronze Level of the Pathways Scheme.

This level can lead to the Yorkshire CCC Academy.

The following boys have accepted places for the final list of the York Bronze level. They meet on Sunday mornings at Burnholme School in York:

Felix Adams (Sessay), Alex Fox (Follifoot), Nicholas Kimber (Studley Royal), Miles Lloyd (Beckwithshaw), Joshua North (Harrogate), Ben Simpson (Bilton), Angus Taylor (Raskelf), Scott Watson (Northallerton), Edward Wick (Bedale), Tom Wilkinson (Alne).

The following boys have accepted places on the final list of the Thirsk Bronze Level for their 2007 sessions on Saturday mornings at Thirsk School and 6th Form College:

Michael Ainsley (Sharrow), Christopher Base (Bilton), Robert Carr (Richmond), Karl Carver, Joseph Watson, Daniel Easton (all Sessay), Benjamin Coad, Tom Hixon, George Lamb, Harry Lamb, James Riley (all Studley Royal), Alex Gates (Knaresborough), Ashley Griffin (Newby Hall), Will Hammond, Jack Martin (both Harrogate), Jonathan Moxon (Spofforth), Lewis Stabler (Richmond), Oliver Ward (Bedale), Graeme Whiles (Knaresborough).

In the girls pathway to excellence Hannah Buck (Saxton), Punam Kalirai, Hania Thompson (both Pannal), Charlotte North (Harrogate) and Jessica Watson (Sessay) have been accepted for the final list of the woman’s silver level at Heckmondwike Grammar School on Sunday mornings.

This consists of girls who have shown above average talent in the Development Centres and now receive more specialised cricket coaching at the silver level centre.

The following girl cricketers have accepted places at the Gold Level Womans centre, which is part of the Pathways to Excellence Winter Cricket Coaching Scheme for the 2006/07 sessions: Katie Morrison (Bilton), Emma Shillito (Burton Leonard).

PANNAL Ash CC senior nets begin this Sunday at Harrogate Grammar School from 3.15pm.

They will run for ten weeks, and younger players are welcome to attend.

If you are interested in heading down for the nets, drop the club a note at the Contacts section on their website, www.pannalashcc.co.uk.

GOLDSBOROUGH CC commence indoor nets on Sunday at 6.00pm at Harrogate Grammar School, old and new members are welcome.

The club have two teams playing in the first and fifth divisions of the Nidderdale League on Saturday’s and two sides in the Harrogate Evening League.

A side also plays in the Whixley Evening League on Thursday nights and Sunday friendly cricket as well as boasting a thriving Junior section running teams in three age groups.

Anyone interested in joining should telephone John Whitehead on 01423 866847, club captain Graham Shorter on 07810560328 or Peter Horsman on 01423 867919.

SPOFFORTH CC begin nets on Sunday February 4 at St John Fisher School in Harrogate, from 7.30pm for eight to ten weeks.

Old and new players are welcome to attend the Wetherby League club’s sessions, and players should either turn up or ring James Roberts on 01937 590592 for more details.