Charity boost after big day at Oakdale

The Ackrill Newspapers' golf round-up

Oakdale

Oakdale captain Stuart Fountain, pictured right, above, presented a cheque for 7668.43 to Patrick Spens, chairman of the Children's Heart Surgery Fund.

The amount was raised at a Charity Golf Day at Oakdale and has enabled the charity to purchase seven machines for monitoring a child's heart over a 24-hour period.

They can be removed for washing and sports, and then replaced by the parents.

The fund works closely with the paediatric cardiologists who are greatly appreciative of the efforts of Oakdale Golf Club.

The clubhouse was packed to the rafters last Friday for the Captain's Dinner and Prize Presentation Evening.

After an excellent meal, club captain Stuart Fountain entertained the 115 members with a humorous and enjoyable speech recalling the many exceptional characters he had met during his long and distinguished sporting career.

Probably the highlight of the evening was the standing ovation given to 14-year-old Tom Hesketh as he went to receive his club Golfer of the Year award.

He then made a superb speech which was a fine effort for one so young.

Unfortunately his father Chris was ill all week and unable to attend to collect his trophies, a great pity for Chris as Tom really did his parents proud.

Frank Cooper Trophy: Mike Regan/Bryan Johnson; runners-up, Clive Todd/ Ian Audsley

Empire Shield: Adrian Ezard/Chris Hesketh; runners-up, Neil Robson/Allan Russell

Appleyard Trophy: Tom Hesketh; runner-up, Graham Ball.

Captains Day: Eddie Greenwood; runner-up, Phil Bond.

Archie Gates Trophy: John Robson; runner-up, Tim Perry.

Senior Trophy: John Saynor; runner-up, Charles Birchall.

MAP Cup: Oliver Noble-Wood; runner-up, Graham Whittington.

Vice Presidents: Oliver Noble-Wood.

Oakdale Putter: Garry Cuthbert; runner-up, Grant Wood

Scratch Matchplay: Grant Wood; runner-up Tim Anson.

Presidents Prize: Les Brown; runner-up, John Wade.

Freeholders: Stuart Fountain/David Holliday; runners-up, Chris Hesketh/Adrian Ezard.

Jack Wertheimer: Graham Ball/Alan Forster; runners-up, Les Mitchell/Brian Hunt.

Annual Medals – First Division: Mick Hicklins; runner-up, Tom Hesketh.

Second Division: Brian Black; runner-up, James Bell.

Third Division: Neil Robson; runner-up, Ian Connell.

Jubilee Mixed: John Wade/Dorothy Prior; runners-up, Peter Kirsopp/Denise Fagan.

First Division Championship: Alex Dell; runner-up, Tim Perry.

Second Division Silver Cup: Paul Storey; runner-up Neil Robson.

Third Division Sunderland Cup: Gordon Methven; runner-up, George Lovell.

Simpson Trophy: Tony and Edna Carter; runners-up, John and Deidre Saynor.

Golfer of the Year: Tom Hesketh.

Harrogate and District Union of

Golf Clubs Winter Alliance

With a distinct lack of autumnal sunshine or some may even say daylight and a cold wind blowing with wet underfoot conditions, this did not seem to be the ideal weather for golf.

But this did not deter the hardy ones among them to provide full entry for the fourth alliances of the winter programme.

The big question was, could the Oakdale members playing find a place on the leader board at the end of the competition and not as in the previous alliances where the host club members have failed to produce the form they would have liked.

But yet again Oakdale members failed to use their local knowledge.

With a second win of this year's alliance season, the winners were the Thirsk and Northallerton pairing of Richard Skippings and Justin Bartlett with an excellent 47 points, a clear three points ahead of second place.

Results

Winners: R Skippings (17) and J Bartlett (10) Thirsk and Northallerton – 47 points; Runners-Up: P Langant (scr) and W Caw (13) – Pannal – (B9 22) 44; Third: R Taylor (12) and G Nichols (9) Harrogate – (B9 20) 44; Fourth: E Baire (11) and P Elsworth (9) Ripon City – 43; Fifth: J Hammond (scr) and P Richardson (10) Ilkley (B9-20-B614) 42.

The fifth alliance will be held at Harrogate Golf Club on Wednesday, December 4 2002.

Harrogate

Three clubs and a putter, along with miserable weather conditions, did not deter the Ladies' Section from achieving some very good scores in their Turkey Trot. Best net score of the day was 68 from Lindsay Bancroft in the Bronze B division.

Silver Division: 1, J Hill 70 on count back; 2 H Walton 74.

Bronze A: 1, S Robertson 73; 2, R Martin 75.

Bronze B: 1, L Bancroft 68; 2, V Myerscough 79.

Pannal

The only competition held at Pannal Golf Club this week was more seasonal in name than the conditions in which it was played.

Calm and clement weather greeted the ladies on Tuesday to play in the annual Chicken Chase, a greensome stableford competition. Playing off three eighths of combined handicap, the combination of club champion, Hilary Smyth, and her partner, Freda Seddon, proved too much for the opposition. Their 34pts were two clear of runners-up Lesley Southwell and Moira Rusling, thanks to the latter's performance on the back nine.

Perhaps the weather will turn more seasonal and fitting for the next few events: the Christmas Cracker; the Turkey Trot; and the Pheasant Phlutter!

Rudding Park

Just the one competition of note took place over the last week, that being the Ladies' November Stableford. With just a small field taking part, and the weather being favourable, one could expect it to be a close competition – how wrong that judgement proved to be. The runaway winner was the ever-improving Judith Wilding (35) with 31pts, 13 out and 18 back, this round consisting of a mighty 42 putts – watch out when she masters this!

Thirty-one points were nine clear of second place, which was indeed the close competition that was expected. Twenty-two points was the standard and four people shared this: Audrey Burgess topped the group with a back nine of 17 followed by Carol Whiteley, 14; Gill Roberts, 13; ad Sue Stuart-Brown, 11.

Some dates for your diary: December 1 – Turkey Trot; 4 – Midweek Stableford; 7 – Medal; 17 – Ladies' Bring and Win; and the 22 – Stableford.

Ripon City

Despite the best efforts of the weather over the previous two weeks the course has held up exceptionally well and competitions for both the ladies' and men's divisions have continued.

Last week the ladies were graced with a beautiful calm autumn day on which to play their weekly stableford.

Although the scoring was not as high as normal, congratulations still go to Ann Shepherd on winning the Silver Division and Sandra Theobald on winning the Bronze Division.

The men's section was not quite as lucky with the weather for their last two stableford competitions but this did not prevent some excellent scoring.

Congratulations go to Chris Hill, Steve Heron and John Oxley on winning their respective divisions two weeks ago, and to Steve Clegg, John Snowden and Mark Bennison on winning theirs last weekend.

Ladies' Section – Winter Stableford

Silver Division: 1, Ann Shepherd (17) 32; 2, Sue Brunt (9) 30; 3, Ann Arbon (10) 30.

Bronze Division: 1, Sandra Theobald (25) 30; 2, Judy Buckton (18) 30; 3, Pauline bBolton (20) 29.

Men's Winter Stableford – Saturday, November 16

Division One: 1, Chris Hill 40; 2, Dave Flintoft 40; 3, John Weston 39.

Division Two: 1, Steve Heron 44; 2, Bill Jamieson 41; 3, Mike Pearson 40.

Division Three: 1, John Oxley 43; 2, Stuart Cochrane 40; 3, Dave Dudding 38.

Men's Winter Stableford – Saturday, November 23

Division One: 1, Steve Clegg 46; 2, Carl Simpkin 42; 3, Chris Hill 40.

Division Two: 1, John Snowden 45; 2, Franco Fantoni 44; 3, Keith Hutton 43.

Division Three: 1, Mark Bennison 42; 2, John Chesher 39 and Paul King 39.

Bedale

Annual Gentlemen's Dinner

Prior to the dinner the captain, Alan Court, entertained his fellow captains, Union President, Jim Boddy, and Captain of Captains, Alan Davies to a round of golf, and although the course was wet the sun shone and all enjoyed the exercise which was followed by afternoon tea in the clubhouse.

The dinner was attended by many members and guests who enjoyed the speeches which commenced with Union President proposing the toast to the club. In his response the Captain Alan Court, reviewed his Year and singled out Kevin Ward for special praise for his achievements in becoming a scratch golfer during the year.

The Vice-Captain, David Blades, in proposing the toast to the guests, introduced them all and spoke of the forthcoming retirement of Bob Mayo, the Union Secretary, after so many years of service. The evening was rounded off by Malcolm White who, in a humorous speech, replied on behalf of the guests.

Seniors

In view of the wet conditions trolleys were banned and, to lighten the load for the elderly golfers, the Seniors' Captain, Bill Coom, organised a four-club Stableford competition this week with the following leading scores: 1, Tony Howard 33pts; 2, Gareth Jones 31, also Kevin McCourt and Brian Knapton, card countback required.

Masham

Ladies' Section

Daily Mail Foursomes Qualifyer, October 31 2002

Foursome Medal Half Combined: 1, P Watts/J Hill (17.5) 71.5 nett; 2, V Kirkbride/S Thompson (25) 77 nett; 3, A Hunter/V Garner (24.5) 77.5 nett.

Congratulations to P Watts and J Hill on their excellent win.

Turkey Trot, November 16

Stableford Competition, Seven-eighths Handicap.

An excellent day and meal was enjoyed by all. A big thank you to everyone who helped to make this a successful and happy event.

Results:

1, S L Turner (27) 36pts; 2, A Brown (36); 2, A Brown (36) 29 (b9); 3, R A Hunter (23) 29 (b6)

Wetherby

There was a top of the table clash in the Sunday Morning League with leaders Bentley and Sivajoti matched against second-placed Paul Jackson and Mike Oxley and although the leaders suffered their first defeat, going down by one hole, they hold their position with a superior winning holes total.

Those in third and fourth place were also drawn against each other, but here Jack Smith, playing on his own with an extra shot allowance, cruised to a comfortable four-hole win over Pinder and Ragg to move back to third in the table.

In the Winter League Gilchrist and Streets regained top spot with a ten-hole victory over Lelean and Edwin Ison, returning to the League as a substitute for Nick Fitton. The latter pairing could do nothing against an on-form team who matched pars from the opposition with birdies. A halved game by Rushbrook and Clark against Bentley and Buckley was enough to keep them in second place.

The club will be bidding farewell to the Secretary/Manager, Les McGrae, next month as he has decided to retire and seek a warmer climate.

Results

Ladies' November Stableford

Silver Division: 1, susan Smith (16) 35pts; 2, Jean Thornton (18) 30; 3, Bernadette Clark (16) 29.

Bronze Division: 1, Christine Smith (35) 41pts; 2, Judy Wood (22) 35; 3, Cynthia Longden (22) 32.